1
/
of
1
Fruit and Veg Underground
Chilli - Carolina Reapers (1kg)
Chilli - Carolina Reapers (1kg)
Regular price
$80.00 AUD
Regular price
$111.43 AUD
Sale price
$80.00 AUD
Unit price
/
per
Taxes included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
The world's hottest chilli, now available in 1kg — a more cost-effective way to buy Carolina Reapers than our traditional 400g boxes.
For comparison, Woolworths sell Carolina Reapers at around $111.43/kg in small punnets.
New to Carolina Reapers? Read our Carolina Reaper Guide for heat level, safe handling tips, and how to use them.
Compare Carolina Reaper Sizes
| Size | Price | Price per kg | Best for |
|---|---|---|---|
| 100gm | $9.90 | $99.00/kg | Trying them for the first time |
| 400gm | $45.00 | $112.50/kg | Regular home cooking and hot sauce batches |
| 1kg (this size) | $80.00 | $80.00/kg | Best per-kg value in fresh pods |
| Frozen 4kg | $292.00 | $73.00/kg | Bulk buyers, hot sauce makers and commercial kitchens |
Share
