1
/
of
1
Fruit and Veg Underground
Chilli - Carolina Reapers (400gm)
Chilli - Carolina Reapers (400gm)
Regular price
$45.00 AUD
Regular price
Sale price
$45.00 AUD
Unit price
/
per
Taxes included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Carolina Reaper chillies, 400gm — one of the world's hottest chillies, with a distinctive fruity heat. Enjoyable in curries, hot sauces, or paired with plantain for the brave.
New to Carolina Reapers? Read our Carolina Reaper Guide for heat level, safe handling tips, and how to use them.
Quick Questions
How hot is a Carolina Reaper?
Around 1.6-2.2 million Scoville Heat Units - the current Guinness World Record holder for hottest chilli, and roughly 200-800 times hotter than a jalapeño.
How much do I need for a recipe?
Very little - a quarter to half a pod is usually plenty for a full pot of hot sauce or a big batch of chilli.
Do I need to wear gloves?
Yes, we'd recommend it. Capsaicin lingers on skin for hours and easily transfers to eyes and sensitive areas.
Compare Carolina Reaper Sizes
| Size | Price | Price per kg | Best for |
|---|---|---|---|
| 100gm | $9.90 | $99.00/kg | Trying them for the first time |
| 400gm (this size) | $45.00 | $112.50/kg | Regular home cooking and hot sauce batches |
| 1kg | $80.00 | $80.00/kg | Best per-kg value in fresh pods |
| Frozen 4kg | $292.00 | $73.00/kg | Bulk buyers, hot sauce makers and commercial kitchens |
Share
